Artróza – ako sa starať o opotrebované kĺby?

   Artróza patrí medzi najčastejšie ochorenie kĺbov. Aj keď sa v súčastnosti nedá úplne vyliečiť, poznáme metódy, ktoré zmiernia bolesť.

Kedy sa nás Artróza týka ?

   Artróza je degeneratívne nezápalové ochorenie, ktoré je často spôsobené namáhaním kĺbu. Zničením kĺbovej chrupky dochádza k zmenám vo vedľajších kostiach, čo spôsobuje bolesti, opuchy a v konečnom dôsledku i obmedzenie pohybu či úplnú degeneráciu kĺbov.

    Opotrebovanie kĺbov prichádza najmä s vekom, no aj keď sa artróza najčastejšie vyskytuje až v našej starobe, neprimeranou záťažou kĺbov si ju vieme navodiť i skôr. Často týmto problémom trpia vrcholoví športovci, ktorí si svoje kĺby namáhajú oveľa viac. Typická je však i pri obezite, kedy je na naše kĺby vyvíjaný neprimeraný tlak.

Mám ju či nemám?

    Typické príznaky sú najmä bolesť a nehybnosť kĺbov. Artróza patrí medzi tie ochorenia, ktoré “reagujú” na počasie. V chladných a vlhkejších dňoch ju cítime o čosi viac.

    Najčastejšou formou tohto ochorenia je artróza kolenného kĺbu. Častou je i artróza bedrového kĺbu či rúk. Postihnúť však môže i rameno či malé kĺby chrbtice, kedy je zvyčajne spojená i s inými degeneratívnymi ochoreniami chrbtice.

Ako sa jej zbaviť?

    Aj keď sa medicína každým dňom neustále vyvíja, lekári zatiaľ nepoznajú účinnú liečbu, ktorá by artrózu dokázala úplne odstrániť. Poznáme však mnoho spôsobov, ktoré vedia účinne zmierniť príznaky a spomaliť degeneračné procesy. Odporúčajú sa najmä posilňovacie cviky príslušných svalov, ale i liečba teplom či chladom. Nápomocné sú i masáže, ktoré stimulujú svalovú činnosť a prinášajú úľavu. Prospešné sú aj rôzne bylinné gély alebo krémy.  V našom prípade produkt Thajský krém. Ktorý regeneruje celý pohybový aparát a uľavuje od bolesti.

Skôr než bude neskoro

    Pokročilé štádium artrózy si často vyžaduje najradikálnejšie spôsoby – operačnú výmenu kĺbu za umelý.  Preto dbajte o svoje kĺby uź v počiatočných fázach tohto ochorenia správnym cvičením a prípravkami.


  • Artróza – ako sa starať o opotrebované kĺby?