Trápi vás nepríjemná bolesť chrbta?

   Bolesť chrbtice nie je len záležitosťou starších ročníkov. Stále častejšie sužuje aj mladšie generácie. Podceňovanie bolesti chrbtice sa nevypláca, pretože plynutím času sa budú ťažkosti stupňovať.


Čo je príčinou bolesti chrbtice?

    Za bolesť chrbta je zodpovedných viacero faktorov, ktoré môžu mať organický (genetika, zápaly, opotrebovanie, onkologické ochorenie, PMS) alebo psychologický podklad (dlhodobý stres, nedostatok kvalitného spánku). V mnohých prípadoch sú kombináciou oboch. Taktiež môžeme bolesť chrbta rozdeliť na akútnu a chronickú, pričom chronická bolesť sa objavuje na rovnakom mieste a trvá viac ako tri až šesť mesiacov.

    Rozoberanie vážnejších príčin bolesti chrbta necháme na odborníkov. Radšej sa zameriame na najčastejšie chyby, ktoré robíme denne a škodíme nimi chrbtici. Nuž a chrbtica nás na ne upozorňuje práve bolesťou.  

1. Sedavé zamestnanie a nesprávne držanie tela ako hlavné príčiny bolesti chrbtice

   Dlhodobé a nesprávne sedenie pri práci chrbtici vôbec neprospieva.  Okrem toho je dobré, ak po 20 minútach zmeníte pozíciu alebo sa poprechádzate. V prípade sedavého zamestnania určite prídete na to, že nie všetky činnosti musíte vykonávať posediačky. Čo poviete na zakladanie dokumentov postojačky? Dobrou voľbou je výmena kancelárskej stoličky za fitloptu.

2. Nadváha a obezita zaťažuje chrbticu, kĺby, väzy i šľachy

    Nadváha a obezita sú škodlivé v mnohých smeroch. Okrem zvýšeného rizika vzniku vážnejších ochorení patria aj k príčinám bolesti chrbtice, ktorá musí niesť zvýšenú záťaž v podobe tukových zásob. Nadbytočné kilogramy možno trvalo odstrániť len aplikovaním trvalých zmien do svojho životného štýlu.

3. Oslabené svalstvo jadra tela a skrátené svaly

    Do skupiny svalov jadra zaraďujeme chrbtové svalstvo, svaly v oblasti brucha, panvy a zadku. Tieto svaly sa podieľajú na zabezpečovaní správneho držania tela a sú oporou pre chrbticu. Dôležitú úlohu zohrávajú aj predné stehenné svaly, ktoré zabraňujú zraneniu chrbtice pri zdvíhaní závaží.

    Oslabené svalstvo centra tela si vyžaduje posilnenie. Za vhodné športové aktivity sa považuje, napríklad pilates, joga alebo vhodná forma silového tréningu. Veľmi účinné je posilňovanie svalstva s vlastnou váhou. Vyberáme si cielené cviky, ktoré sú určené pre konkrétnu oblasť tela. Je potrebné, aby boli vykonávané pravidelne a v správnom prevedení.

    Najčastejšie ľudia zabúdajú na skutočnosť, že bolesť chrbta môžu spôsobovať aj oslabené brušné svaly, preto je vhodné, okrem svalov chrbta, venovať pozornosť pri cvičení i oblasti brucha.

    Aeróbne aktivity zmierňujú stres, podporujú spánok a zlepšujú hustotu kostí, preto sa tiež považujú za prostriedky odstránenia bolesti chrbtice.

  • Trápi vás nepríjemná bolesť chrbta?