Bolest pri behu

Bolesť pri behu sa objavuje zväčša pri dlhších vzdialenostiach. Najčastejšie ide o bolesť v oblasti kolien, kĺbov ale aj chrbtice. Samozrejme nieje to pravidlo. Ak ju pociťujeme pravidelne, môže sa za ňou skrývať niekoľko príčin.

Svalová nerovnováha

   Najčastejšou príčinou svalovej nerovnováhy je nerovnomerné zaťažovanie svalových skupín. Vzniká ako dôsledok vykonávania jednostrannej pohybovej aktivity, sedavého spôsobu života či nesprávneho držania tela. To znamená, že niektoré svaly sú preťažené a iné, naopak, oslabené, čo sa prejavuje nepríjemnou bolesťou.

Ako s nepríjemnou bolesťou bojovať? Vhodne zvoleným a pravidelne vykonávaným cvičením. Môže ísť o posilňovacie cviky, ktoré sa zameriavajú na posilnenie niekoľkých svalových skupín súčasne (napríklad doska, hyperextenzie). Výborné je plávanie a  cvičenia z kategórie body and mind, ako napríklad joga a pilates. Sú zamerané na posilnenie hlbokých svalov, ktoré zároveň zlepšujú i celkové držanie tela.

Nevhodná obuv

   Ak beháte v „obyčajných“ teniskách, skôr či neskôr sa vám to vypomstí pociťovaním bolesti v oblasti kolien, kĺbov a tiež chrbta. Bežecké topánky sú zhotovené tak, aby chránili pohybový aparát pri behu, a tak zabránili vzniku bolesti a prípadného zranenia.

Svaly treba pred behom dôkladne rozohriať a ponaťahovať. Ak to neurobíte, riskujete nielen nepríjemnú bolesť, ale aj zranenie napríklad v podobe natrhnutia svalu. Samotná rozcvička by mala trvať približne 15-20 minút. Na začiatku tréningu je potrebné rozohriatie napríklad vo forme rozklusu. Potom nasleduje dynamický strečing, ktorý má viacero prínosov: rozprúdi krvný obeh, zvýši rozsah pohybu a tiež sa podieľa na zlepšení výkonu. Po tréningu je nevyhnutné ochladenie v podobe výklusu a statického strečingu. Veľmi dobre poslúži aj thajský olej, ktorý svaly, šlachy a kĺby zahreje a  dokonale pripravý na aktivitu akou je beh.

Nesprávna bežecká technika

   Hlavne začiatočníci sa dopúšťajú pri behu viacerých chýb. V prvom rade ide o nesprávne držanie tela. Behajú zhrbení, predkláňajú alebo zakláňajú sa, pozerajú sa na chodidlá, tlačia lopatky k sebe, majú ramená vytlačené smerom nahor a pod. Následne dochádza k bolesti v oblasti krčnej chrbtice, ramien a tiež vzniku zvýšenej únavy.

Nedostatočné alebo nesprávne rozohriatie a strečing

   Svaly treba pred behom dôkladne rozohriať a ponaťahovať. Ak to neurobíte, riskujete nielen nepríjemnú bolesť, ale aj zranenie napríklad v podobe natrhnutia svalu. Samotná rozcvička by mala trvať približne 15-20 minút. Na začiatku tréningu je potrebné rozohriatie napríklad vo forme rozklusu. Potom nasleduje dynamický strečing, ktorý má viacero prínosov: rozprúdi krvný obeh, zvýši rozsah pohybu a tiež sa podieľa na zlepšení výkonu. Veľmi vhodné je pred tréningom použiť prípravok Thajský olej, zahreje a pripravý pohybový aparát na takúto aktivitu.  Po tréningu je nevyhnutné ochladenie v podobe výklusu a statického strečingu

  • Bolest pri behu